Orbáncfű

Kapható a Györgytea webáruházban

Orbáncfű tea

Közönséges orbáncfű
(Hypericum perforatum)

Gyógyhatásai

Az orbáncfű egyre ismertebb, igen kiváló gyógynövény idegességre és depresszióra. Igazi diadalmenetben vonult be a XX. században az akadémikus gyógyítás világába. Németországban, ahol a gyógynövények alkalmazása nagyon elterjedt, az orbáncfűteát antidepresszánsként, általános hangulatjavítóként, stresszoldóként, nyugtatóként írja fel az orvos.

Szezonális depresszióra, lelki betegségekre, még dadogásra is ajánlják. Segíthet a nikotin- és alkoholfüggőség leküzdésében. Mivel igen erős immunerősítő hatása van, AIDS-es betegek terápiájának is része. Vírusölő tulajdonsága miatt HIV vírusnál, herpeszvírusnál, hepatitisz B és C vírusnál bizonyul hatásosnak. Használható még epehajtóként, görcsoldóként, vízhajtóként és nyálkaoldásra. Emésztésjavító, savcsökkentő hatása is van.

Sajnos éppen ezek a kiváló tulajdonságai provokálták azt a hisztériát, ami e növényt körülveszi. Nem győzik riogatni az embereket, mennyire veszélyes lehet az orbáncfű fogyasztása. Véleményem szerint, ha ésszerűen, mértékkel és odafigyeléssel fogyasztjuk, ami más gyógynövényekre is érvényes, nem lehet belőle baj.

Elkészítés

Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.

Felhasználása belsőleg

Az OGYÉI jelenlegi álláspontja szerint az orbáncfű teát napi egy csészével legfeljebb 2 hétig lehet fogyasztani, majd 4 hét szünet után a 2 hetes kúra megismételhető. A napi ajánlott maximális dózis 2-4 g drog/nap.

Álmatlanságra lefekvés előtt igyanak belőle egy csészével. Depresszióra, idegi panaszokra napi egy csészével ajánlunk belőle az esti órákban. Napi 1 csészével legfeljebb 2 hétig fogyasztható, utána 4 hét szünetet kell tartani.

Emésztésjavításra, epeműködésre étkezés után 15 perccel egy csészével fogyasszuk, alkalomszerűen. Savcsökkentésre napi egy csészével ajánljuk, étkezés után 30 perccel.

Vírusfertőzésre napi egy csészével lehet inni, étkezés előtt.

Felhasználása külsőleg

Fertőtlenítő és sebgyógyító tulajdonsága miatt évszázadok óta használjuk az orbáncolajat a bőr nyugtatására.

Orbáncolaj elkészítése: 500 g vadon termő orbáncfűvirágra öntsünk 1 liter kukoricacsíra- vagy olívaolajat. Tegyük napra, és hagyjuk állni 2 hétig. Az olaj szép sötétpiros színt kap majd ez idő alatt. Szűrjük le, tegyük zárható üvegekbe. A felégett bőrt ezzel az olajjal kenegessük gyengéden. Az orbáncolaj jó visszérre, narancsbőrre és műtéti hegek gyógyítására is. Arcbőrbe is masszírozhatjuk, minden ránctalanító krémnél hatásosabb. Zúzódásokat néhány csepp olajjal átitatott kendővel kössünk be. Nyílt sebre tisztítás és fertőtlenítés után orbáncolajos kötést tegyünk, naponta kétszer cseréljük. Pajzsmirigy-alulműködés esetén orbáncfűolajjal masszírozzuk a nyelőcső két oldalán található pajzsmirigyet.

Ellenjavallat

18 éves korig, terhesség alatt, valamint epeköveseknek ellenjavallt. A fogamzásgátlók hatását csökkentheti, fényérzékenységet okozhat. Konzultáljon orvosával, ha erős vérhígítót, szívgyógyszert, altatót vagy antidepresszáns készítményt szed. Rendszeresen gyógyszert vagy egyéb gyógynövény készítményt szedőknek nem ajánlott.

Kivonat Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában című könyvéből

Galéria

A közönséges orbáncfű honos Európában, a mérsékelt égövi Ázsiában, az Indiai szubkontinensen, Észak-Afrikában. A Bükk hegységben is bőséggel terem. Korábbi népies megnevezése Szent János füve, mivel első virágzása általában június 24-re János, illetve Iván napjára esik. Az orbáncfűfélék (Hypericaceae) családjába tartozó, lágy szárú évelő növény. A leveleket a fény felé tartva sok áttetsző pont figyelhető meg rajtuk, amelyek illóolajtartók, szélükön fekete mirigypontok találhatók. Innen ered a perforatum megnevezés. Népies neve (lyukaslevelűfű) is erre utal. Aranysárga virágai 20-25 mm átmérőjűek, a hajtások végén bogernyőben állnak, a szirmokon mirigypontok vagy csíkok találhatók.A hazánkban vadon előforduló Hypericum fajok közül kizárólag a közönséges orbáncfüvet gyűjtjük, termesztjük. Gyuri bácsi kertjében 2012-ben megkezdtük kísérleti termesztését.

Teljes virágzásakor gyűjtjük a felső, maximum 40 cm-es virágos-leveles hajtását (Hyperici herbajúniustól szeptemberig. 4-5 kg friss herbából kapunk 1 kg száraz drogot. Az orbáncfű gyűjtése csak biztos botanikai ismeretek birtokában történhet. Hazánkban számos Hypericum faj él, közülük több védett, illetve fokozottan védett!

Illóolajat, hipericinszármazékokat, (hipericin, hiperforin) flavonoidokat, tannint tartalmaz. Friss virágaiból olajos kivonatot (Hyperici oleum) készítünk.

Egész Európában, főleg Kelet-Európában démonoktól védő hatást tulajdonítottak szétdörzsölt levelének, a házak és istállók ajtajába akasztották csomóba kötve, hogy távol tartsák a rossz szellemeket. A druidák szent növénynek tartották, aminek már a szagától is megriadnak a gonosz szellemek. Orvosi tárgyú írásokban már az I. századtól szerepel. A XIII. századtól belsőleg szíverősítőként, külsőleg sebgyógyításra használták.

A közönséges orbáncfű herbája megtalálható a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben és az ESCOP monográfiák között.