Lopes-Szabó Zsuzsa és Gyuri bácsi közös előadása a Gyógynövénynapokon

Házi patika gyógynövényekkel

Mindenkinek, minden korban ajánlott a gyógynövények fogyasztása. Ha mégis sorrendet szeretnék állítani, az nem fontossági lenne, hanem időrendi. És mivel is kezdődik az életünk? Az anyaméhben eltöltött 9 hónappal.

A születés csodája

A magzat számára a születés hatalmas sokk a 9 hónapig tartó békés fejlődés után az anyaméhben: adrenalin szintje születéskor magasabb, mint egy felnőtté szívinfarktus esetén. A szülőcsatorna mindössze 10 cm hosszúságú, de ez a legveszélyesebb utazás, amit  életünkben valaha teszünk.
A magzat tüdeje születéskor még tele van folyadékkal. Ha nem ürül ki, a csecsemő megfullad. Ezt a folyadékot a tüdőfal szívja magába, helyére az első lélegzetvételkor beáramlik az éltető oxigén.

A szív egyik belső falán egy lyuk van. Erre azért volt szüksége, hogy vissza tudja pumpálni a vért a méhlepénybe. Ez a lyuk eltűnik, amint a beszökő véráram egy szövettel lezárja. Így jön létre egy szilárd fal, kialakul a szív négy kamrája.

Az újszülött megérkezik a külvilágba, ahol 15 fokkal hidegebb van, mint az anya testében.  Élete első 6 hónapjában takarókra és melegre van szüksége, mert nem tudja testhőmérsékletét szabályozni.

Koponyája 22 csontja laza összeköttetésben áll egymással, közöttük hézagokkal. Ha nem így lenne, nem tudta volna magát kipréselni a szülőcsatornán.

Agyműködése igen fejletlen. Több száz milliárd agysejtje a születés után kezd összekapcsolódni, hogy kialakuljon az agya. Elfogyasztott táplálékának felét erre a tevékenységre fordítja majd.

Az újszülött teljesen magatehetetlen, de van egy fantasztikus túlélési stratégiája.
Elvarázsolt szülei ellenállhatatlannak találják.

Gyógyteák kismamáknak

Babaváró program sikere irányította a figyelmünket arra a tényre, hogy a boldog gyermekváró időszak alatt is szeretnék a kismamák problémáikat természetes módon orvosolni.

Mindig óvatosságra intjük az anyukákat, hiszen a magzatnak nincs különálló vérkeringése, a baba az édesanya vérkeringésébe kapcsolódva jut táplálékhoz, oxigénhez. Így közvetlenül szívja fel az anya vérén keresztül mindazt, amit a mama fogyaszt, ezért erős hatású gyógyteákat nem ajánlunk.

A terhesség korai szakaszában a leggyakoribb probléma a reggeli rosszullét. Jól csökkenthető a hányinger hideg borsmenta vagy kamilla teával, melyet éhgyomorra kell inni. Az erdei málnalevél tea kevés gyömbérrel készítve ugyanilyen jó hatású. Este el lehet készíteni, reggel meginni, mikor szükséges. Ízesíteni ebben az esetben sem kell. Sokat segít a lassú felkelés, egy-egy falat száraz keksz vagy egy darabka üres kenyér.

A későbbi szakaszban gyakori a vizesedés, különösen a lábon. A sószegény diéta sokat segíthet, de enyhe vízhajtókat is lehet inni, ilyen pl. a bodzavirág, a hársfavirág, a galagonya, vagy az apróbojtorján. Napközben elkortyolva igyák egy-egy csészével, semmiképp sem este.

gyomorégés is kitűnően kezelhető a borsmentával, köménymaggal, ánizsmaggal. Étkezés után 15 perccel igyák meg. Jót tesz a lassú evés, a kis falatok, melyeket jól meg kell rágni. Székrekedésre legjobb szívvel a lenmagot ajánlom. Egy kanál jól megrágott lenmag (pl. a reggeli joghurtban) a napi rostszükségletet is fedezi, könnyű és rendszeres székletet csinál. Kerülni kell az alhasi vérbőséget okozó hashajtókat, melyek vetélést okozhatnak!

A terhesség második felében tanácsos inni az erdei málnalevél teát napi egy csészével. Kellemes ízű teája erősíti a méhfalat, előkészíti a könnyű szülést. A szülés alatt is lehet inni, megelőzi a vérrögök képződését. Szülés után segíti a méhizmok összehúzódását, serkenti a tejelválasztást.

Idegesség esetén nem árthat egy-egy csésze citromfűből készült tea. Napközben bármikor fogyasztható. Bár enyhe altató hatása is van, mégsem ajánlom este meginni a nyugodt éjszakai pihenés érdekében.

terhességi diabéteszt kizárólag diétával tanácsos kezelni. A cukorbeteg diéta alapjában az egészséges táplálkozással egyenlő, és mivel amúgy sem ajánlott a túlzott testsúlygyarapodás, figyeljenek a kalóriákra. Kerüljék az édességek, cukros üdítők, a fehér lisztből készült, értéktelen péksütemények fogyasztását. Jó szívvel ajánlom az erdei szederlevél teáját napi egy csészével egészen addig, amíg a cukorszint magasabb a kelleténél.

Szülés után szintén ajánlom a málnalevél teát 2-3 hétig, segít a méh regenerálódásában. Palástfű teával mosogassák a terhességi csíkokat.

Mit egyen a kismama?

A várandósság nem betegség, hanem fiziológiai állapot, ezért ennek megfelelően kell táplálkozni. A kilenc hónap alatt két fontos szempontot szükséges szem előtt tartani: megőrizni az ideális testsúlyt és biztosítani mindazt a tápanyagot, amire a magzatnak szüksége van. Fontos az is, hogy a kismama csúcsformában legyen, mire eljön a szülés ideje. A sok alvás, a jó étvágy fontos, de nem kettő helyett kell enni, hanem kétszer nagyobb odafigyeléssel.

Nem létezik különleges diéta a kismama számára, csupán kiegyensúlyozottan, egészségesen kell étkeznie. Az alapszabályok ugyanazok: sok gyümölcs és zöldség, telítetlen zsírok, ásványi sók és vitaminok. Kevés cukor, só és fehér liszt. Minden nap két adag zöldséget és három adag gyümölcsöt ajánlott fogyasztani.

vas nagyon fontos elem, elősegíti a vérképzést. Megtalálható például a petrezselyemben, de sok van a csalánban, a csipkebogyóban is. Vigyázat, székrekedést okozhat, egyenek mellé lenmagot.

folsav (B-vitamin) vízben oldódó vitamin, mely megelőzi a magzat hibás fejlődését. Megtalálható a gabonafélékben, spenótban, babban, mogyoróban.

A kálcium csonterősítő a babának, izom- és idegerősítő a mamának. A brokkoli és  a káposztafélék tartalmazzák nagy mértékben. A baba erős csontozata és fogai érdekében tejtermékeket, gabonaféléket, narancslevet fogyasszanak.

D-vitamin szintén a csontokat erősíti. A napfényen kívül megtalálható a tejben és a halakban.

szénhidrátok közül a hosszabb idő alatt lebomló és a hasnyálmirigyet kevésbé megterhelő teljes kiőrlésű gabonaféléket, tésztát kell előnyben részesíteni. Minden étkezésnél tanácsos fogyasztani egy keveset belőlük.

Kerülni kell a nyers, forralatlan tejtermékeket, a nyers halat, tojást vagy húst a szalmonellamérgezés lehetősége miatt.

Napi másfél liter folyadék ajánlott tiszta víz vagy gyógytea formájában.

A súlygyarapodás abból adódik, hogy megnövekszik a mellek és a méh súlya, a szervezetben a vér mennyisége és a visszatartott víz. Átlagban havonta 1 kg súlygyarapodás mondható elfogadottnak.

Szoptatás

WHO ajánlása alapján 6 hónapig csak anyatejjel tanácsos táplálni a kisbabát. A szoptatás olyan meghitt kapcsolat anya és gyermek között, ami a szeretet biztonságát nyújtja a babának és nyugtatja a mamát.

  • Az anyatej összetett és utánozhatatlan.
  • Élő és friss táplálék, ami közvetlenül jut el az anyától a csecsemőhöz.
  • Könnyen emészthető enzimeket és fehérjéket, ásványi anyagokat és vitaminokat, omega-3 és más fontos zsírokat tartalmaz, amik hozzájárulnak az agy fejlődéséhez.
  • Védi a babát emésztési panaszok, hasmenés, légzőszervi betegségek, nátha, fülgyulladás, agyhártyagyulladás ellen.
  • A csecsemő igényeihez alkalmazkodik, hozzájárul fizikai és szellemi fejlődéséhez, emésztő- és immunrendszere kialakulásához.
  • Gazdaságos, környezetkímélő és praktikus: nem kell csomagolni és szállítani.

A szoptatás jó a mamának is.  A szülés utáni vérrögök kialakulását megakadályozza, segít az ideális testsúly visszaállításában, csökkenti a csontritkulás, a mellrák, a petefészek rák és a méhrák veszélyét.

A kismamának sok folyadékot kell innia, hogy legyen elég teje, és erre nagyon jók a gyógyteák. Megalapozott tény és tapasztalat, hogy gyógynövényekkel lehet serkenteni a tejtermelést. Ajánljuk a csalánleveleterdei málnaleveletcsipkebogyótcitromfűleveletkamillát, valamint a kecskerutátánizst vagy édesköményt. Ezekből teát kell forrázni és naponta 1-3 csészével inni. Az őrölt görögszénamag joghurtba, levesbe keverve fogyasztható, amely szintén serkenti a tejtermelést.

Ezzel szemben a tejelválasztást csökkenti pl. a diófalevél, a tyúkhúrvagy a mentafélék teája is.

Gyógyteák gyerekeknek

Mostanáig óva intettük a szülőket attól, hogy gyermekeik betegségét gyógynövényekkel gyógyítsák. Mivel kevés ilyen irányú vizsgálat készült, nem tudhattuk, mit ihatnak biztonsággal a 6 évesnél fiatalabb gyerekek.

Rengeteg szülő szeretné pedig megkímélni csemetéjét az erős gyógyszerektől, és szívesen kezelne egy-egy megfázást, kisebb köhögést gyógyteákkal. Az újabb tanulmányok most végre szabad utat adtak néhány népszerű és igen hasznos gyógynövénynek.

2 éves kortól már lehet adni kakukkfüvetmentát és hársfát is. A kakukkfüves fürdőt eddig is ajánlottuk immunerősítésre, ilyen módon: 3 naponta kell 3 l kakukkfű teát kell önteni a fürdővízhez, a gyermek 20 percet tartózkodjon a vízben. Ha még kiskádban fürdik, akkor egy kis gézzacskóba kell tenni egy púpos evőkanálnyi teafüvet, ezt kell adni a fürdővizéhez. A kakukkfű illóolaja a bőrön keresztül is beszívódik. Most már tea formájában is ihatja a kisgyerek ezt a kiváló immunerősítő teát, akár megelőzés céljából is. Ebből a célból heti 2-3 alkalommal adjanak testsúllyal arányos adagot (15 kg-tól 0,75 gramm, vagyis kb. egy púpozott mokkáskanálnyi, 30 kg-tól 1,5 gramm, azaz egy csapott teáskanálnyi teafű, mindig 2, 5 dl vízzel forrázva). Megfázásra, köhögésre napi egy csészével ajánlok ugyanilyen mennyiséget. A kakukkfüvet, mentát, hársfát azonos arányban össze is keverhetik, akkor ebből a keverékből mérjék ki a testsúlynak megfelelő adagot.

Az örömhír kapcsán arról beszélgettünk kollégáimmal, hogy miért van az, hogy az orvos egészen durva gyógyszereket is ad egészen kicsi gyerekeknek, a gyógyteákkal meg ilyen óvatosan bánunk. A kérdés költői, hiszen ahogy az előbb említettem, sajnos kevés számú kutatás készült ebben a témában.

Reméljük, mostantól változik majd ez a furcsa helyzet.

Gyógynövények nőknek

Egész sereg könyvet írtak már arról, milyen különbözőek vagyunk mi, nők és férfiak. Van egy mondás: a nők mások – és a férfiak is. Ez mindenképp igaz fiziológiai értelemben. Másképp működik a szervezetünk, hormonjaink eltérő feladatokra ösztönöznek bennünket.

A nők életét leginkább a hullámvasúthoz tudnám hasonlítani. Mielőtt beindul a hormonok tombolása a serdülőkor elején, nyugodt az életünk. De azután! A felnőttkor nagy részében 28 naponta vagyunk a hormonok játékszerei. Figyeljék csak: a menstruáció utáni 2-3 napban ösztrogén hormonhatás érvényesül, a méh regenerálódik. A ciklus 14. napjáig emelkedik az ösztrogén szintje, majd bekövetkezik a tüszőrepedés. A következő 10 napban a progeszteron nevű hormon kerül túlsúlyba, hogy a méh nyálkahártyája képes legyen a petesejt befogadására. Ilyenkor vagyunk elviselhetetlenül idegesek és hisztisek. Ha nem következik be a fogamzás, a progeszteron szintje hirtelen lecsökken, a nyálkahártya lelökődik, elkezdődik a menstruáció. Ilyenkor pedig azért van rossz kedvünk, mert fáj a hasunk.

Ez megy egészen addig, míg kisbabát nem szeretnénk. A terhesség gyakran jár reggeli rosszullétekkel, különösen az első három hónapban. A kilenc gyönyörű hónap alatt másfajta hormonok az anyaságra készítenek fel: a szülésre, a szoptatásra. Majd nem sokkal a szülés után újra kezdődik a „játszma”.

Azután úgy ötven felé jön a változókor. Szerencsés esetben viszonylag könnyen megúszható a híres-hírhedt klimax. Kiegyensúlyozott, nyugodt körülmények között, egy magával békességben élő nő gyorsan és szinte tünetmentesen billen át a hormonok libikókáján a másik oldalra. Sokan viszont évekig kínlódnak a hőhullámokkal, az éjszakai verejtékezéssel, a rendszertelen vérzésekkel, és maguk szenvednek a legjobban a hangulatuk ingadozásától.

Gyógynövényekkel már serdülő kortól segíthetünk a női szervezet kiegyensúlyozott működésében. Három olyan növény is van, mely nem hiányozhat a nők háztartásából: a cickafarkfű, a pásztortáska és a palástfű.

A közönséges cickafark kámforos illatú, fehér virágú növény. Már az ókorban is ismert volt vérzéscsillapító hatása. Latin neve achillea millefolium arra utal, hogy Achillész, a trójai hős ezzel a növénnyel állította el a seb vérzését.

Összehúzó hatása a benne található egyik hatóanyagnak, a taninnak köszönhető. Ezen kívül flavonoidok, alkaloidok, kumarin és illatanyaga, az azulén teszik hasznos növénnyé a házi patikában. Bőséges, rendszertelen vérzésnél reggelente igyanak meg egy-egy csészével 2-3 héten keresztül. Antibakteriális hatása miatt petefészek-, méhnyak- vagy hüvelygyulladás is kezelhető vele, ilyenkor naponta 3 csészével ajánlott inni étkezések előtt. Változókorban harmonizáló hatású, erre a célra keverhetjük levendulával, citromfűvel, komlóval, galagonyával egyenlő arányban. Ilyenkor lefekvés előtt kell inni belőle egy csészével.

pásztortáska ugyancsak menstuációs ciklus szabályozó. Ez a tulajdonsága a középkor óta ismert.  A méhizmokat stimulálja, így csökkenti a menstruációs fájdalmakat.

Vérzéscsillapításra már Néró császár görög származású orvosa, Dioszkoridész is használta. A középkorban nem ismerték ennek a növénynek gyógyhatását, virágkorát az I. világháborúban élte, mikor szintén vérzést csillapítottak vele.

Flavonoidok, szaponinok, gyanta, kálium és kálcium, valamint C-vitamin találhatók benne. Forrázva készítjük teáját: egy csapott evőkanálnyi teafüvet kell 2,5 dl vízzel leforrázni, 15 percig lefedve állni hagyni, langyosan fogyasztani. Változókorban napi egy csészével jól enyhíthetők a kellemetlen tünetek.

A neve arra utal, hogy pásztorok is használták állatgyógyászati célokra. Juhoknak adták ellés után, óránként egy-egy kávéskanálnyit a nyers növény kipréselt nedvéből a méhvérzés csillapítására.

palástfű egész Európában megtalálható, réteken, legelőkön elterjedt növény. Jellegzetes kerek leveleiről ismerhető fel. A levelek formája miatt hívják Miasszonyunk palástjának. Meg talán azért is, mert a legenda szerint fogyasztásával visszanyerhető az elvesztett szüzesség.

Hazánkban védett növény, csak termesztett változata használható gyógyászati célokra. Az alkimisták szent víznek tartották, gyűjtötték és használták a levél közepén képződő, a növény által kiválasztott rendkívül tiszta cseppet.

A XX. század elején a híres svájci orvos, Künzle tiszteletes ajánlotta fehér folyásra, méhgörcsökre, szülés utáni problémákra. Ma is gyulladásra, méhvérzésre, menstruációs panaszokra ajánljuk. Gyulladás esetén napi 1-3 csészével igyanak. Külsőleg narancsbőrre, visszérre használható véráramlást könnyítő tulajdonsága miatt. Erre a célra 1 liter teát készítünk 40 g teafűből, belemártunk egy nedvszívó kendőt, és ezzel borogatjuk a problémás testrészt naponta háromszor.

Ezekből az összetevőkből áll a Cickafarkfüves teakeverék (Nők teája), melyet egy gondoskodó férfi, Gyuri bácsi készített nekünk. Mindenkinek ajánlom, aki sokáig szép, fiatal és jókedvű akar maradni.

Gyógynövények férfiaknak

Beszélünk róluk, szeretjük őket, néha zsörtölődünk velük, máskor becézgetjük őket – de nem tudunk nélkülük élni. A nők gondjaival vannak tele az újságok, a tévé és a reklámok, de mi van szegény, szegény férfiakkal?

Pedig nekik is vannak gondjaik: félnek az öregedéstől, a kopaszodástól, az elhízástól, az intellektuális és szexuális teljesítményük csökkenésétől, attól, hogy már nem találjuk őket hódítónak.

Hogyan maradhatnak fiatalok, egészségesek és szépek a férfiak?

Mozgás

Ha nem jártak eddig sportolni, itt az ideje. Bármely korban bele lehet fogni, bármely formában. Idősebb korban legjobb a séta, de még az izomépítést is el lehet kezdeni, persze módjával. Az izomállomány csökkenése elhízáshoz, eséskor csonttöréshez vezet.

Étkezés

Férfiaknak is fontos a diétára figyelni, hogy jó formában maradhassanak. Idősebb korban kevesebb kalóriára van szükség, amit leginkább zöldségekből és gyümölcsökből tanácsos bevinni, kerülni kell a zsíros ételeket, a sok fehérjét, a túlzott vörös hús fogyasztást. A dohányzás komoly szív- és érrendszeri betegségekhez vezet, a túlzott alkoholfogyasztás károsítja a májat és az agysejteket.

Lelki egyensúly

A nyitott szellem, a kreativitás, az érdeklődés új dolgok iránt segít elkerülni a szellemi leépülést, az Alzheimer-kórt. Fejtsenek keresztrejtvényt, járjanak társaságba, kiállításokra, előadásokra. Csatlakozzanak valamilyen klubhoz. Kezdjenek el sakkozni, ultizni. Utazzanak. Olvasás nélkül ne teljen el napjuk: lelkük egészsége érdekében olvassanak minden nap.

Szex

Mindenkinek ajánljuk az erejének és kedvének megfelelően. A hálószobai testgyakorlatok kellemes módon őrzik meg a fizikai és szellemi erőnlétet. Egyes élelmiszerek, illóolajok stimuláló hatásúak. Egyenek sok gyömbért, zellert, tojást, enyhén csípős fűszereket, használják a narancsvirág, jázmin, a szantálfa vagy a rozmaring illóolaját.

Prosztata problémák

50 felett ajánlatos legalább évente ellenőrzésre járni, különösen, ha a gyakori éjszakai vizelések rendszeressé válnak. A jóindulatú prosztatagyulladás könnyen kezelhető, de könnyen rosszindulatúvá is válhat, érdemes odafigyelni.

Mit tehetnek a férfiakért a növények? Hajhullásra a csalánteával való öblítést ajánlom. Lelki egyensúlyuk érdekében igyanak rendszeresen citromfű teát. A kényesebb témákhoz pedig keressék Gyuri bácsi Férfiak teája gyógynövény keverékét, melyet férfitársainak készített.

Férfigondok

Férfinak lenni ma egyre nehezebb, hiszen az elvárások a munkahelyen, a családban szinte emberfelettivé nőnek, és ez kihat az egészségre is. A feszültség negatív hatással van a fogamzóképességre. Gyakori probléma az elégtelen mennyiségű vagy minőségű spermatermelés, amely terméketlenséggel jár. Gyógyteákkal lehet segíteni ezen is: ha lefekvés előtt elkortyolgatnak egy csésze orbáncfű teát, jobban fognak aludni, kipihenten ébrednek. Nyugatató hatású a levendula virága és a hegyi rétek füveivel töltött alvópárna. A cickafarkfű teája vértisztító, vérpezsdítő. Heti 1 csésze elegendő belőle.

Minden férfi retteg az impotenciától. Erre ajánlom a Kisvirágú füzikés teakeveréket (Férfiak teáját), amelyben pl. szurokfű is található, ami a nemiség működését szabályozó agyi központot serkenti. Különösen cukorbetegeknél gyakori a csökkent potenciaképesség, nekik javaslom a Diabess-Györgytea gyógyhatású termékem fogyasztását, ami az ilyen jellegű panaszokat is orvosolja.

Idősebb korban jelentkező probléma a prosztata megnagyobbodása, amely gyógynövényekkel könnyen megelőzhető! A kisvirágú füzike teáját minden férfinak innia kellene 35 éves kor után, legalább heti 2 alkalommal. Heti egy-két csésze csalánlevéltea is elengedhetetlen. (Ne igyák 6 hétnél tovább egyhuzamban, utána tartsanak  4 hét szünetet!) Pirítatlan tökmagot is rágcsáljanak, naponta 5-10 szemet. Ha nem teszik meg idejében a megelőzéshez szükséges lépéseket, műtétre kerülhet sor, ami vizelettartási gondokkal és visszafordíthatatlan impotenciával járhat.

Fontos, hogy jó minőségű gyógynövényeket vásároljanak. A megfelelő helyen szedett és gondosan feldolgozott növények hatóanyaga nagyobb, minősége jobb, tisztasági foka magasabb.

Idős emberek gyógynövényei

Nagyon fontos a helyes táplálkozás.  Elegendő ásványi sókat, pl. vasat kell fogyasztani, mely megtalálható a csalán, szeder, csipkebogyó gyógynövényekben.

Megfelelő mennyiségű folyadékot kell fogyasztani, napi legalább másfél litert, ez lehet jórészt gyógytea.

Szív-és érrendszeri betegségekre és megelőzésükre mindenkinek ajánlom a galagonya gyógyteát és Gyuri bácsi Tyúkhúros teakeverékét (Érbarát tea).

Az idegrendszeri bajokra és megelőzésükre orbáncfű gyógyteát lehet rendszeresen, de nem többet, mint heti 2 alkalommal inni, és vigyázni kell az idős korban gyakran szedett gyógyszerekkel, mint pl. a vízhajtók, szívgyógyszerek!

csontok ritkulása megelőzhető a csonterősítő mezei zsurló tea kúraszerű fogyasztásával. Porrá őrölve, napi egy mokkáskanállal a reggeli joghurtba keverve épp ilyen hatásos.

Zúzódásokra a fekete nadálytő alkohoos kivonata a legjobb.

Szemgyengeségre diófalevél teát ajánlok, külsőleg lemosásra.

Fülzúgásra a veronika gyógynövény a legjobb, de sokszor segít az erek kitiszítása a Csalánleveles teakeverékkel (Tisztító tea) vagy a Tyúkhúros teakeverék rendszeres fogyasztásával.

Köszvényre erdei málnalevél és szederlevél  teákat ajánlok napi egy-egy csészével, és ügyelni kell a táplálkozásra is: kevés vörös húst, alkoholt, sört fogyasszanak! Sok húgysav van a karfiolban, a gombában, ezekből is óvatosan fogyasszanak.

Betegségek

Láz, megfázás, torokgyulladás, köhögés, nátha esetén a jól bevált gyógyteákat ajánlom: bodzavirág, fürtös menta, hársfavirág, mezei kakukkfűszurokfűapróbojtorján.

Gyomorpanaszok, puffadás esetén étkezés után 15 perccel igyanak fürtös mentamezei katáng teákat vagy Aranyvesszős teakeveréket.
Stressz esetén segít a citromfűlevél vagy a galagonya tea. Álmatlanságot szüntet az orbáncfű és a levendulaJó hatásúak még a citrom és a levendula illóolajok. Székrekedésre ajánlom a lenmagot, a kökényvirág, a gyújtoványfű teákat vagy a Mezei katángos teakeveréket. Égési sebek, napszúrás esetén jól jön az orbáncfű olaj használata. Inkontinenciára a Spanyolmeggy leveles teakeverék használ napi egy csészével.