”Vidámító” gyógyteák a téli depresszióra

A teázás szertartása önmagában is hangulatjavító. Kevés olyan meghitt perce van a napnak, mint mikor egy csésze forró teával leülünk a kényelmes fotelba. Már a teakészítés is élvezet, kényeztetés: a csészét kézbe fogni jólesik, a tea illatát beszívni csak behunyt szemmel lehet, olyan finom.

Orbáncfű

Depresszió ellen leginkább az orbáncfű teáját ajánljuk. Ez az erős hatású gyógynövény igazi diadalmenetben vonult be a XX. században az akadémikus gyógyítás világába. Németországban, ahol az emberek 82%-a választja a gyógynövényeket a gyógyszerekkel szemben, az orbáncfű teát antidepresszánsként írja fel az orvos. Erős immunerősítő hatása van. Napi egy csészével ajánlunk belőle az esti órákban. Vigyázzanak vele, csak 2 hétig szabad folyamatosan inni, utána 4 hét szünetet kell tartani. Ha vérhígítót, fogamzásgátlót szednek, konzultáljanak szakemberrel.

Citromfű

Citromfű

Az illatos levelű citromfű fűszer- és gyógynövényként egyaránt ismert. Népi neve (mézfű) aromadús voltára, kellemes ízére, egyben a latin névben szereplő melissa (méz) szóra utal. Dél-Európában vadon terem, a mi éghajlatunkon csak termeszteni lehet.
A gyógyászat történetében évszázadok óta ismert és nagyra becsült növény. Paracelsus, a híres svájci orvos azt tartotta róla, hogy meghosszabbítja életünket. Valóban, a világ legidősebb emberei közül többen fogyasztják napi rendszerességgel a citromfű teáját.Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Görcsös, ideges hányás esetén apránként elkortyolgatva kell egy csészével meginni belőle. Vízhajtásra reggel éhgyomorra egy csészével igyunk. Antibakteriális, fertőtlenítő tulajdonsága miatt az ókorban csípésekre, harapásokra külsőleg alkalmazták. Megfázás, influenza esetén izzasztásra használható. Emésztésjavításra étkezés előtt fogyasszanak belőle egy csészényit. Ha alvási problémákra isszuk, este lefekvés előtt tanácsos egy langyos csésze teát elkortyolgatni. Szívidegeinket, agyunkat, idegrendszerünket is erősíti, valóban igaz tehát, hogy meghosszabbítja életünket.

A levendula az antikvitás egyik legkedveltebb növénye volt. Egy font (fél kilogramm) levendulavirág ára egy mezei munkás egész havi bérének megfelelő összegbe került. Leginkább fürdők illatosítására használták, de már ismerték fertőtlenítő, idegnyugtató hatását is. Teája kesernyés ízű, ezért csak egy mokkáskanálnyit tegyenek 2,5 dl vízhez. Este, lefekvés előtt igyák meg. Ideges szívdobogást, migrént, szédülést, melankóliát szüntet, enyhe vízhajtó hatású.

A csipkebogyó a Rosa canina, kutyarózsa nevű bokor termése. Perzsiából származik, az ókorban kutyaharapást is gyógyítottak vele, innen a név. Enyhíti a feszültséget, nyugtatja az idegeket, általános erősítő hatása van. Magas C-vitamin tartalma is ismert: a II. világháború alatt a brit kormány gyűjtette a lakosság C-vitamin szükségletének fedezése céljából. Hideg vizes áztatással készítünk belőle teát: egy csapott evőkanálnyi csipkebogyót vagy csipkehúst 4 órán keresztül hideg vízben áztatunk, leszűrjük, majd megisszuk. Mivel jó vízhajtó, emésztésjavító és segíti a hólyagműködést, mindenkinek ajánlom a fogyasztását. Rendszeresen is ihatják, akár napi 2-3 csészével.
Nyugtató hatású fürdőket is készíthetnek levendulából, rozmaringból, kamillavirágból.

 

Teakeverék depresszióra

Megosztunk Önökkel egy kipróbált teareceptet:

  • Komló
  • Rozmaring
  • Orbáncfű
  • Fekete ribizli levél
  • Citromfű
  • Macskagyökér

Elkészítés:

Egy csapott evőkanál keveréket leforrázni 2,5 dl vízzel, lefedve állni hagyni 30 percig. Langyosan inni. Mindig frissen elkészíteni.

Fogyasztása:

minden nap egy csészével lefekvés előtt egy órával. Ha szükséges, napközben egy második csészével a nap folyamán elkortyolva. Eleinte óvatosan próbálja ki (fél adagban) nem allergiás-e valamelyik összetevőre. Ha nincs allergiás reakció, akkor bátran ihatja napi 2-3 csészével is.6 hét után tartson 4 hét szünetet, aztán újrakezdheti. A 4 hetes szünetekkel egész évben ihatja. Csak addig, míg szüksége van rá, ha már tünetmentes, heti 1x emlékeztetőnek igyon belőle.