5 gyógynövény a szív és az érrendszer egészségéért

Magyarországon sajnos népbetegségnek számít a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, és az ezzel összefüggő szív- és érrendszeri megbetegedések sora. A jó hír az, hogy ezeknek a betegségeknek egy része megelőzhető, ha odafigyelünk az immunrendszerünk megerősítésére, a zöldségekben-gyümölcsökben, rostban gazdag táplálkozásra, a dohányzás mellőzésére, a rendszeres, legalább napi félóra mozgásra. A gyógynövényeket is segítségül hívhatjuk a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzéséhez.

5 gyógynövény a szív és az érrendszer egészségéért

Tyúkhúr a magas koleszterinszint ellen

TyúkhúrA magas koleszterinszint sem feltűnő tüneteket, sem fájdalmat nem okoz, így sokan csak véletlenül, egy-egy laborvizsgálat során értesülnek róla. Pedig ez a fel nem ismert egészségügyi probléma igen veszélyes lehet. Az artériákban ugyanis kialakulhatnak (koleszterinből, zsírból, kalciumból álló) plakkok, melyek eltömítik a véráram útját, és így a szív nem jut elegendő oxigénhez és tápanyaghoz. Ráadásul, ha egy-egy plakk leválik, és elindul az érben, agyvérzést, de akár szívinfarktust is okozhat.
A tyúkhúr az egyik legjobb koleszterincsökkentő hatású gyógynövényünk. Kiváló zsíroldó tulajdonsága teszi alkalmassá az epeműködés javítására, a vérzsír bontására. Folyamatos használata leviszi a magas koleszterinszintet, ez pedig lelassíthatja vagy meg is állíthatja a plakkok kialakulását. Napi egy csészével érdemes inni, lehetőleg reggel, éhgyomorra. Korlátlan ideig, folyamatosan iható. (Fontos tudnivaló, hogy szoptatás alatt nem ajánlott fogyasztani, mert a tejelválasztást is csökkenti.) A magas koleszterinszint megelőzésére a Tyúkhúros teakeveréket (az Érbarát teát) is ajánljuk, melyben a tyúkhúr mellett orvosi veronika, galagonya, cickafarkfű és zsálya is található. A tyúkhúr fogyasztását Gyuri bácsi akár nyersen, salátaként elkészítve is szokta javasolni.

A szívnyugtató, vérnyomáscsökkentő galagonya

galagonyaHa egy komplex szíverősítő és szívnyugtató hatású gyógynövényt keresünk, a galagonya lesz a megoldás. Serkenti a szívizom vérellátását, értágító és vérnyomáscsökkentő hatású, így koszorúér-betegségek esetén feltétlenül érdemes rendszeresen fogyasztani, de akár megelőzésként is ihatjuk. Segít a vérkeringési problémák enyhítésében, rugalmasan tartja az érfalat, gátolja az érelmeszesedés – különösen a koszorúér elmeszesedés – kialakulását. Öregkori szívpanaszokra, illetve a szívizmok degenerációs megbetegedéseire is ajánlott. A szívinfarktus szívizom-elhalást jelent, de ha a szívizom rugalmas, nem halhat el olyan könnyen. Ugyanígy, ha az agyi hajszálerek falai rugalmasak, nem merevek, könnyebben átengednek egy kis vérrögöt, nem pattannak el, így nem következik be az agyvérzés. A galagonyatea idegi eredetű szívpanaszokra is kiváló, enyhíti a szapora szívdobogást, stresszoldó, nyugtató, enyhe altató hatása is van. Megelőzésként is lehet fogyasztani heti 1-2 csészével, hiszen időskorban, vagy stresszesebb élethelyzetekben, küzdelmesebb munkahelyi vagy magánéleti időszakokban igazán sokat segíthet. Tartósan 150/80 feletti vérnyomásnál inkább Galagonyás teakeveréket érdemes fogyasztani, napi 1-2 csészével, melyben a galagonya mellett értisztító hatású pásztortáska és veseműködést támogató mezei zsurló is található. (Alacsony vérnyomásnál viszont se a galagonyát se a Galagonyás teakeveréket nem ajánljuk.)

Ingadozó vérnyomásra fehér fagyöngy

Fehér fagyöngyA fehér fagyöngy vérnyomáscsökkentő és -szabályozó gyógynövény. Javítja a vérkeringést, gátolja az érelmeszesedést, segíti a szívműködést. Szívritmuszavar esetén is sokat segít. Ingadozó vérnyomásra is ajánlott, heti 2-3 csészével. Ilyen problémánál mindig a fehér fagyöngyöt válasszuk, ne a galagonyát! Akinek ingadozó a vérnyomása, és elkezdi fogyasztani a fagyöngyöt, nagyon hamar tapasztalni fogja, hogy sokkal jobban érzi magát. Megszűnnek a szédülések, nem érzi majd magát gyengének, nem fog fájni a feje a vérnyomás-ingadozástól. És azonkívül, hogy a vérnyomása rendbe jön, a szívműködése is normalizálódik, a koszorúerei is ki fognak tisztulni. A fehér fagyöngy teát szabad inni vérnyomáscsökkentő gyógyszerek mellett is, de feltétlenül érdemes egyeztetni a háziorvossal. Gyuri bácsi arra is fel szokta hívni a figyelmet, hogy önkényesen csökkenteni a vérnyomáscsökkentő gyógyszer adagját tilos, ebben csak és kizárólag az orvos dönthet.

Érelmeszesedés megelőzésére: csipkebogyó

CsipkebogyóÉrszűkület esetén, érelmeszesedés megelőzésére is érdemes magas C-vitamin tartalmú, érfalerősítő gyógynövényteákat fogyasztani, mert a C-vitamin véd a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben, oly módon, hogy erősíti az artériák kollagénszerkezetét és az érfalat. Az egyik legmagasabb C-vitamin tartalmú gyógynövényünk a csipkebogyó, mely szabályozza az erek áteresztőképességét, erősíti az érfalakat, ezáltal gyorsítja a véráramot, javítja a vérkeringést. A csipkebogyótea hideg áztatással készül, 5-6 órát kell áztatni hideg vízben, forrázni nem szabad, mert a C-vitamin elbomlik magas hő hatására.

Orvosi veronika a memóriazavarok ellen

orvosi veronikaAz orvosi veronika teája hatékony értisztító, koleszterincsökkentő hatással bír, és szívasztma ellen is használják.

A veronika javítja az agyi vérkeringést, ezért memóriazavar, valamint szédülés, fülzúgás esetén is alkalmazható, már Künzle tiszteletes is ajánlotta agyi frissítőként az 1800-as években.

Napi egy csészével érdemes fogyasztani az esti órákban.

Az említett gyógynövényeken túl Gyuri bácsi még fel szokta hívni a figyelmet a fokhagyma, a medvehagyma és az almaecet rendszeres fogyasztására is, hiszen ezek mindegyike kiváló értisztító hatással bír.

Iratkozzon fel kéthetente megjelenő HÍRLEVELÜNKRE, melyben izgalmas hírekkel és érdekes gyógynövényes írásokkal kellemes pillanatokat csalunk postaládájába.

Ajánlott termékek

Tyúkhúros teakeverék (Érbarát tea)
Galagonya virágzó ágvég tea
Galagonyás teakeverék (A vérnyomás barátja)