Mintaétrend pajzsmirigy-túlműködés esetén

Pajzsmirigy megbetegedésének étrendje II. rész

Amikor a pajzsmirigy túlzásba viszi a munkát…

A pajzsmirigy túlműködését okozhatja túlzott jódbevitel, de ez hazai viszonylatban ritkábban fordul elő. Ebben az esetben mindenképpen indokolt a jódszegény diéta. Mivel azonban sokkal gyakoribb, hogy a túlműködés hátterében is egy autoimmun kórkép– a Basedow–Graves kór – áll, cikkünkben ezen betegség terápiájának étrendi támogatását részletezzük.

A rohanás ártalmai

A pajzsmirigy túlzott működése során az egyik legjellemzőbb tünet az alapanyagcsere felgyorsulása. Ettől aztán a beteg ideges, izgatott, ingerlékeny, nem tud aludni. És bár éhes, és rendesen eszik, mégis fogy. Az alap testhőmérséklete megemelkedik, rosszul tűri a meleget, izzad. Magas vérnyomás, szapora pulzus, erős szívdobogás, szívritmuszavarok léphetnek fel. Egyeseknek foltokban hullani kezd a haja. Megduzzadhat a nyak, a szem kidülledhet. Nagyon gyakori az állandósult hasmenés, mivel a bélmozgások felgyorsulnak: nincs idő a normál emésztésre. A tejcukor emésztése emiatt sérülhet, ezért sok betegnek laktózmentes diétára van szüksége.

Mit egyek, hogy hízzak?

A pajzsmirigy túlműködése esetén az egyik fő cél, hogy a beteg legalábbis megtartsa a súlyát, jó esetben még hízzon is. Ezért célszerű naponta több – akár hat – alkalommal étkezni: akár kisebb adagokban is, de az elfogyasztott étel legyen energiában gazdag! A túlságosan cukros ételek és italok fogyasztása ilyenkor sem javasolható, mivel azok csökkentik az étvágyat. Ezzel ellentétben a savanykás ízű italok étrendi szerepeltetése étvágynövelő hatású. Érdemes megnövelni mind a fehérjék, mind a zsiradékok, mind a szénhidrátok mennyiségét. Vegyük azonban figyelembe az egyes tápanyagok speciális dinámiás hatását: a felvett tápanyag emésztéséhez, szervezetbe történő beépüléséhez is energia kell. Ez a fajta „negatív energia” éppen a fehérjék – különösen a hús és húskészítmények – esetében a legnagyobb. Ezért célszerű a fehérjeszükségletünket egyéb forrásból (tej, tejtermékek, tojás, hüvelyes növények) fedezni. A pajzsmirigy-túlműködés étrendjénél választhatunk energiában gazdagabb élelmiszereket: pl. magvakkal dúsított kenyereket, krémleveseket, mártásokat, szószokat, salátaönteteket. Arra kell csak ügyelnünk, hogy amennyiben tartós hasmenést tapasztalunk, laktózmentes tejtermékeket vásároljunk! További jó hatása lehet az omega-3 zsírsavak bevitelének, azok gyulladást csökkentő hatása miatt (pl. lazac, lenmag, kendermag…). Egyes vizsgálatok szerint a kurkuma fogyasztása is kedvező hatású lehet pajzsmirigy-túlműködés esetében.

Mivel a legjellemzőbb probléma az alapanyagcsere túlműködése, kerüljük a serkentő hatású élelmiszereket: kakaó, kóla, fekete kávé, erősre főzött tea, energiaitalok. Az alkohol és a csípős fűszerek fogyasztása is korlátozandó. De itt említeném meg a dohányzás elhagyásának fontosságát is.

Ásványi anyagok és pajzsmirigy-túlműködés

Pajzsmirigy-betegségben a betegek káliumszintje jellemzően alacsony, így káliumban gazdag étrendre van szükség (napi 3.500 mg). Ez a cél könnyen megvalósítható zöldségek, gyümölcsök, főzelékfélék, zöldségek és olajos magvak napi többszöri szerepeltetésével.

Ugyanakkor ki kell térnünk a jód pótlására. A betegség első hónapjaiban jódszegény diétára lesz szükség: kerülendő a tengeri halak, a „tenger gyümölcsei”, kagylók, hínárok, moszatok, a jódozott só, a jódtartalmú ásványvizek, a jódtartalmú étrend-kiegészítők, a belsőségek fogyasztása. Gondoljunk arra is, hogy jódot a feldolgozott készítmények is tartalmazhatnak: savanyúságok, konzervek, chipsek, sült krumpli – azaz bármilyen sós étel –, ha jódozott sót adtak hozzájuk. Így ezeket az első hónapokban átmenetileg érdemes kiiktatni a táplálkozásból. Szükségessé válhat a hosszú távú, jódszegény diéta is: ennek szükségességét a kezelőorvos a leletek alapján határozza meg.

Kellenek a vitaminok

Néhány vitamin szerepe kiemelkedően fontos a pajzsmirigybetegségekben: vagy azért, mert támogatják a pajzsmirigy működését (mint például az A-vitamin), vagy azért, mert a hormonháztartás felborulása következtében a vitaminok anyagcseréje is zavart szenved, és még a megfelelő bevitel mellett is hiány alakulhat ki.
A pajzsmirigy fokozott működése során megnő a tiamin (B1-vitamin) iránti igény is. (A tiamin iránti igény minden olyan állapotban növekszik amelyben az anyagcsere fokozódik.) Ezért figyeljünk arra, hogy étlapunkon mindennap szerepeljen B1-vitamin-forrás: hántolatlan gabonamagvak, napraforgómag, hüvelyesek, belsőségek (máj és vese), csipkebogyó, élesztő, búzacsíra, barna rizs, spenót, mángold. Ez a vitamin ugyanis nem tárolódik túl sokáig a májban: készleteinket gyorsan elhasználjuk. A B1-vitamint tartalmazó élelmiszereket lehetőség szerint frissen és hőkezelés nélkül fogyasszuk.

Érdemes figyelmet fordítani a piridoxin (B6-vitamin) pótlására is, mert bár egészséges szervezetben a normál táplálkozás a szervezet igényeit fedezi, egyes autoimmun betegségekben (pajzsmirigyzavaroknál is) kialakulhat a vitaminhiány. B6-vitamin-forrás a burgonya, búza és búzacsíra, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonafélék, barna rizs, kukorica, burgonya, hüvelyesek, mogyorófélék, paraj, káposzta, karalábé és a karfiol.

A D-vitamin szerepe szakmailag nem tisztázott még, de több tanulmány számolt már be arról, hogy pajzsmirigyproblémák esetében a D-vitamin szint is csökken. Nem minden vizsgálat mutatta azonban ki, hogy a D-vitamin pótlása javított a betegek állapotán. Az sem világos, hogy a csökkent D-vitamin-szint a pajzsmirigybetegség oka, vagy éppen a következménye? Mindenesetre érdemes kivizsgáltatni a D-vitamin-szintet is, és szükség esetén gondoskodni a pótlásáról, főként annak tudatában, hogy Magyarország lakossága jellemzően D-vitamin-hiánnyal küzd (különösen az őszi-téli hónapokban).

Teázzunk a nyugalomért (is)!

Mind alul-, mind túlműködés esetén jó hatással van a pajzsmirigyre a közönséges galaj. A nyugtalanság, izgatottság csökkentésére olyan nyugtató hatású gyógynövényteákat is érdemes kipróbálni, mint a levendula, citromfű, passióvirág teák, melyek nem csak a szervezet megnyugtatásában segítenek, de ízük is finom!

Gyuri bácsi Közönséges galajos teakeveréke (Pajzsmirigy tea) is tartalmaz közönséges galajt, citromfüvet és emellett szurokfüvet is. A keverék jótékony hatással van a pajzsmirigy alulműködésére és a túlműködésére is. Napi egy csészével, a nap folyamán elkortyolgatva fogyasszuk. Mielőtt lenyeljük, párszor gargarizáljunk is, jól hátrahajtott fejjel, a szájunkba vett korttyal.

Összeállított mintaétrendünket pajzsmirigy problémák esetén ajánljuk!

  • ITT töltheti le az étrendet
  • ITT a nyersanyagkiszabást

.


Felhasznált irodalom:

Zhang H., Liang L., Xie Z. Low vitamin D status is associated with increased thyrotropin-receptor antibody titer in Graves’ disease. Endocr. Pract. 2015;21:258–263. doi: 10.4158/EP14191.OR.

Goswami R., Marwaha R.K., Gupta N., Tandon N., Sreenivas V., Tomar N., Ray D., Kanwar R., Agarwal R. Prevalence of vitamin D deficiency and its relationship with thyroid autoimmunity in Asian Indians: A community-based survey. Br. J. Nutr. 2009;102:382–386. doi: 10.1017/S0007114509220824. (EZ ARRA PÉLDA, HOGY NEM VOLT ÖSSZEFÜGGÉS A D-vitaiminnal)

H Gyftaki, M Kesse-Elias, D Koutras, P Pandos, S Papazoglou, S Moulopoulos : Serum vitamin B12 and folic acid levels in hyperthyroidism. Nuklearmedizin, 1979;18(6):278-82.

Pajzsmirigy-túlműködés: elérhető: https://www.endokrinkozpont.hu/pajzsmirigy-tulmukodes (Módosítva: 2020.05.12.)

Meenakshi Nagdeve: 13 Effective Home Remedies for Hyperthyroidism. (2020.01.29.) Elérhető: https://www.organicfacts.net/hyperthyroidism.html

Szabó Alexandra: Tiamin, azaz B1-vitamin! Élelmezés, 2017. május, 31-33. oldal

Zentai Andrea: Salátabörze… Receptötletek Élelmezés, 2016. október 40-41. oldal


Szepesi-Csöndes Nikoletta

SZEPESI-CSÖNDES NIKOLETTA

Dietetikus

Agrármérnöki diplomámat 2002-ben szereztem a Szent István Egyetemen, ahol kertészetre és gyógynövény-termesztésre szakosodtam. Néhány éven át mezőgazdasági területen dolgoztam, de egyre inkább érdekelt az egészséges táplálkozás – különösen annak gyakorlati megvalósítása. 2017-ben szereztem meg a Semmelweis Egyetemen a dietetikus diplomám. Meggyőződésem, hogy a napjainkban járványszerűen terjedő krónikus betegségek megelőzése és gyógyítása átfogó, holisztikus szemléletet követel, melynek fontos része a táplálkozás. Véleményem szerint a legnagyobb jelentősége a prevenciós tevékenységnek van, ezért töltött el lelkesedéssel, hogy a „Menő Menza” Project keretében lehetőségem nyílt részt venni az általános iskolás gyerekek egészséges táplálkozásra nevelésében. Bár eddigi munkám során a megelőzésre helyeztem a fő hangsúlyt, ugyanakkor azt is világosan látom, hogy a megfelelő táplálkozás hathatós segítséget nyújt a legtöbb civilizációs betegség kezelésében is. A betegség-specifikus táplálkozás számottevően javíthatja a betegek állapotát. Ez a hatás tovább fokozható, ha a szakemberek az étrendi instrukciók mellett a beteg életritmusát, ízlését és lehetőségeit figyelembe vevő gyakorlati tanácsokkal is támogatják a hozzájuk forduló pácienseket.

Remélem, ezen rovatban is sikerül egyértelmű szempontokat, használható ötleteket adni a kedves olvasók számára!

Ajánlott termékek

Közönséges galajos teakeverék (Pajzsmirigy tea)